Neden Star of Bosphorus?

Yapısal Tasarım

Neden Star of Bosphorus?

İstanbul, binlerce yıllık sismik geçmişine bakıldığı zaman önemli bir deprem bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle İstanbul’da kurulacak bir veri merkezinde muhtemel bir deprem sırasında sismik izolasyon sistemiyle operasyonel sürekliliği sağlamak ve ekipman yatırımını korumak büyük önem taşıyor.

Dünyada kabul görmüş FEMA standartları doğrultusunda, son ikibinbeşyüz yıl içindeki sismik olayların korelasyonu dikkate alınarak depremde operasyonun devamlılığını sağlamak üzere tasarlanan Star of Bosphorus ile Türkiye’de bu alanda bir ilke imza atıldı. Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmış yapısal sismik izolasyonu ile Star of Bosphorus, depreme karşı binanın tamamının korunmasını sağlayacak ve deprem sırasında yaşanacak kesintileri ortadan kaldıracak.

Star of Bosphorus, bir veri merkezi için tüm gereklilikler dikkate alınarak projelendirildi ve inşa edildi. Yalnızca veri merkezi binası olarak hizmet sunmak amacıyla; ekipmanlar, beyaz alanlar, genel kullanım alanları, giriş-çıkış için en efektif yerleşim planı düşünülerek inşa edilmiş, her türlü ağırlık yüklemesine uygun tek katlı yapıdan oluşuyor.

Sismik İzolasyon Bilgi Dökümanı için tıklayınız.

Sismik İzolasyon videosunu izlemek için tıklayınız.